Psihodrama – povratak spontanosti
Psihodrama koristi potencijal dečje igre za ponovno vraćanje spontanosti i kreativnosti, koja je izgubljena odrastanjem, a potrebna je u životu za borbu u svim novim i nepoznatim situacijama.

„U psihodramskom susretu rad na sebi i istovremeno rad na drugima, uz njihovo sopstveno učešće, predstavlja na posredan način stalno preispitivanje smisla. Volja za smislom nije samo istinski odraz čovekove humanosti već i pouzdano merilo duševnog zdravlja.” (Theodore A. Kotchen)
Psihodrama je akciona metoda grupnog psihoterapijskog rada koja se oslanja na teoriju, filozofiju i metodologiju učenja psihoterapeuta i psihosociologa Jacoba Levyja Morena (1889–1974) i koristi elemente teatra radi osvešćivanja i prepoznavanja problema, pitanja, stavova i uloga koje imamo u svakodnevnom životu.
O psihodrami razgovaramo sa Lidijom Vasiljević, psihoterapeutkinjom i psihodramatičarkom.
Ekspozicija
„Psihodrama koristi potencijal dečje igre za ponovno vraćanje spontanosti i kreativnosti, koja je izgubljena odrastanjem, a potrebna je u životu za borbu u svim novim i nepoznatim situacijama”, kaže Lidija. „Moreno je govorio da nivo spontanosti u čoveku govori o tome koliko je on mentalno zdrav i blizak svojim unutrašnjim potencijalima i svome pravom ja. Nivo spontanosti govori i o tome koliko smo se zaista upustili u rad na sebi. Što je osoba spontanija, to ima širi repertoar uloga i širi dijapazon ponašanja u realnosti, a samim tim je i kreativnija. Kreativnost u izražavanju nužno je vezana za spontanost. Ista je situacija i u psihodramskoj grupi.”
U stvaranju ovog metoda Moreno se nadovezao na grčku tragediju, ali i na šamanističke isceljujuće rituale koji se odigravaju u magijskom krugu (na nekoj vrsti scene). Ujedno i sveštenik i terapeut, šaman kroz magiju i ritual postiže isceljenje za pojedince i zajednice. Da bi ih doveo do katarze, on u svojim isceliteljskim ritualima upotrebljava zamenu uloga (role-playing), mantranje, pokret, šminku i kostime. Slično tome, u okviru strukture koju je osmislio Moreno, terapeut bira dramski način izražavanja koji je najprikladniji za protagonistu, centralnu figuru celokupne psihodramske akcije. On na taj način uvodi ritual u prelazni period njegove psihičke promene.
- 1 od 3
Ostali članci
-
Poznati psihoterapeut Viktor Frankl: 6 načina da…
Kkao se na pravi način izboriti sa životnim poteškoćama - saveti poznatog…
-
Psiholozi upozoravaju: 10 snova koje ne treba da…
Psihološko tumačenje snova - evo koje snove ne treba ignorisati!
-
Psiholog otkriva - da li postoji idealan suprug:…
Psiholog otkriva sve o idelanom bračnom partneru - da li postoji i koje…
-
Kako su stari Grci lečili anksioznost i…
Stari Grci imali su potpuno holistički pristup za tretiranje anksioznosti…
Komentari
Samo članovi kluba mogu da šalju komentare. Prijavite se ili se registrujte. Registracija je besplatna.