Staklo, porcelan, metal: 4 načina zaštite od bisfenola
U januaru 2015. godine Evropska uprava za bezbednost hrane (EFSA) preispitala je svoju odluku i smanjila prihvatljivi dnevni unos bisfenola A sa 50 na 4 mikrograma po kilogramu telesne mase. Danski istraživači upozoravaju da ni to nije dovoljno…

Bisfenol A - ili BPA je hemikalija koja se veoma često koristi u proizvodnji čvrste plastike da bi se sprečilo lomljenje. Bisfenol A je u komercijalnoj upotrebi od 50-tih godina prošlog veka i nalazi se u mnogim predmetima koji su u svakodnevnoj upotrebi, kao što su plastične flaše, posude za podgrevanje u mikrotalasnim pećnicama, konzerve i limenke, naočare za sunce i CD-i. Na osnovu sprovedenih istraživanja, smatra se da bisfenol deluje na isti način kao ženski hormoni što posebno utiče na plodnost i seksualno ponašanje.
Zašto ne bi trebalo da pijete vodu koja je dugo stajala u plastičnoj flaši
Bisfenol se nalazi u polikarbonatu i epoksi smoli. Plastična ambalaža izgrađena od polikarbonata najčešće se koristi za skladištenje hrane i pića. Takođe se može koristiti kao ambalaža za ostale namirnice, između ostalih i flaširanu vodu. Epoksi smola koristi se u vidu sloja koji se nanosi na unutrašnje delove konzervi, zatvarača i vodovoda. Određeni stomatološki materijali i instrumenti, takođe, sadrže bisfenol.
Neka istraživanja su pokazala da bisfenol može dospeti u hranu ili piće upravo zato što je sastavni deo ambalaže. Zato je neophodno skrenuti pažnju na posledice koje su štetne po naše zdravlje, a uzrokuje ih upravo - bisfenol.
Biljka noni: recept za moćni lekoviti sok
Naučnici se još uvek bave delovanjem ove supstance na naše zdravlje. Istraživanja ukazuju da se može dovesti u vezu sa karcinomom dojke i prostate, biohemijskim promenama na mozgu, imuno modulatornim efektima, pa i hiperaktivnošću, ranim pubertetom i gojaznošću.
Šest najvećih proizvođača flašica za bebe prestali su da prodaju svoje proizvode u Americi, jer sadrže štetni bisfenol A (BPA) koji može ozbiljno ugroziti zdravlje dece. Za odrasle je ustanovljen takozvani "prihvatljivi dnevni unos" (skraćeno TDI), koji iznosi 50 mikrograma po kilogramu telesne mase.
U januaru 2015. godine Evropska uprava za bezbednost hrane (EFSA) preispitala je svoju odluku i smanjila prihvatljivi dnevni unos bisfenola A na 4 mikrograma po kilogramu telesne mase.
- 1 od 2
Ostali članci
-
Ovi znakovi pokazuju da vašem telu nedostaje…
Koji simptomi ukazuju na nedostatak folne kiseline u organizmu!
-
Zdravlje CREVA utiče na stanje celog IMUNITETA:…
Većina ćelija imuniteta smešteno je u probavnom traktu! Evo kako očuvati…
-
Nova naučna istraživanja pokazala koliko sna je…
Dobro je poznato koliko je san važan za celokupno blagostanje organizma.
-
Da li vitamin C pomaže kod korona virusa: evo šta…
Vitamin C i korona virus - sve istine i zablude!
Komentari
Samo članovi kluba mogu da šalju komentare. Prijavite se ili se registrujte. Registracija je besplatna.